Seminarium Duchacze

W dniach 7-9 marca br. brać klerycka: Izaak, Sławomir i Jakub, prowadzili w Brzeźnie Szlacheckim rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum z tamtejszego Zespołu Szkół.

 

 

 

Pierwszego dnia przywitał i przedstawił nas proboszcz parafii, na terenie której znajduje się placówka, ks. Mariusz Stalka. Następnie przekazał pod naszą opiekę uczniów. Początek był najtrudniejszy, ponieważ trzeba było wejść w klimat rekolekcyjny, zapomnieć o wszystkim, co nieistotne i niepotrzebne w tym czasie danym nam od Pana. Ważnym elementem było wprowadzenie w istotę rekolekcji. Po wprowadzeniu przeszliśmy wspólnie Drogę Krzyżową, której rozważania czytali uczniowie, a schola parafialna i kl. Sławomir zadbali o oprawę muzyczną, aby jak najpełniej przeżyć te rozważania. Po nich udaliśmy się do szkoły, gdzie swoją część zajęć prowadził kl. Izaak, w której to opowiadał o Ghanie, o przeżywaniu Wielkiego Postu w tymże kraju. Na zakończenie spotkania oglądaliśmy filmy religijne dla pogłębienia treści, o których słuchamy i ich doświadczamy. Klasy I-IV oglądały „Największy z cudów”, a V-VI i gimnazjum – „Tajemnica Eucharystii” na podstawie objawień boliwijskiej mistyczki - Cataliny Rivas. Tak upłynął wieczór i poranek dnia pierwszego ;)

Kolejny dzień rozpoczęliśmy również w kościele, gdzie wspólnie prosiliśmy Ducha Świętego o dobre przeżycie i przyswojenie treści rekolekcyjnych. Następnie młodsi uczestnicy udali się z kl. Izaakiem do szkoły, gdzie wykonywali prace plastyczne o misjach, natomiast starsza grupa została z klerykami Sławomirem i Jakubem. Najpierw przypominaliśmy sobie o 5 warunkach dobrej spowiedzi, później zrobiliśmy wspólnie rachunek sumienia, aby przygotować się dobrze do sakramentu spowiedzi, zaplanowanego na środę. Następnie wszyscy udaliśmy się do szkoły, gdzie o Wielkim Poście we Włoszech opowiadał kl. Sławomir, a o Meksyku kl. Jakub. Kolejnym punktem rekolekcji było przygotowanie w grupach, starszej i młodszej, obrusów z intencjami, które będą złożone w procesji z darami na Eucharystii w środę. Na koniec przygotowaliśmy pieśni i wybraliśmy osoby do procesji z darami oraz te, które przeczytają lekcję i zaśpiewają psalm. Tak upłynął wieczór i poranek drugiego dnia ;)

Trzeci dzień – czyli ostatni, młodsi uczniowie spędzili w szkole, oczekując na Eucharystię, natomiast starsi przystępowali do sakramentu pokuty i pojednania. Zwieńczeniem rekolekcji była wspólna Eucharystia, gdzie pokrzepiamy się Ciałem Chrystusa na naszej drodze do nieba. Po skończonej Eucharystii udaliśmy się do szkoły, żeby już spokojnie porozmawiać na rozmaite tematy, które były następstwem przeżytych rekolekcji. Pytań było wiele, lecz żadne nie pozostało bez odpowiedzi. Całości towarzyszyły wspólne śpiewy. Panowała serdeczna atmosfera.

Co dobre, szybko się kończy. Tak zakończyliśmy nasze rekolekcje. Dziękujemy Panu Bogu za to, że mogliśmy być i je poprowadzić. Późnym wieczorem zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się autobusem do Bydgoszczy. Tak upłynął wieczór i poranek trzeciego, ostatniego dnia rekolekcji ;)

Wciąż modlimy się za uczestników spotkania, aby Chrystus nieustannie w swoim miłosierdziu działał, a treści rekolekcyjne pozwoliły na jak najlepsze przeżycie świąt Wielkanocnych -Zmartwychwstania Pańskiego. Zapraszamy do naszej galerii.

 

kl. Jakub Robazel CSSp