Dnia 1 marca od kilku lat obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Kim byli?

             Byli to żołnierze antykomunistycznego podziemia, którzy także po rzekomym zakończeniu II wojny światowej chcieli walczyli do końca o uwolnienie Polski spod komunistycznego zniewolenia. Walczyli o niepodległość naszej ojczyzny, często płacąc za to najwyższą cenę ? oddając życie. Najbardziej znani to między innymi: rotmistrz Witold Pilecki, generał August Emil Fieldorf ?Nil?, sanitariuszka Danuta Siedzikówna ?Inka?, major Józef Kuraś ?Ogień?, czy np. podpułkownik Łukasz Ciepliński ?Pług?. Ostatni z Żołnierzy Niezłomnych - sierżant Józef Franczak zginął w obławie pod koniec 1963 roku. Pokazuje to jak bardzo komunistyczna władza była zdeterminowana w walce z ludźmi, dla których najważniejsze motto życiowe to hasło: ?Bóg, Honor i Ojczyzna?.
               Warto się zapoznać z życiorysami licznych Żołnierzy Niezłomnych, aby zobaczyć jak wielu chciało wolnej Polski i dało przykład wielkiego patriotyzmu. Aby krótko opisać te postacie można przywołać chociażby zdanie, którym kierował się Witold Pilecki i które wyrył na ścianie więzienia mokotowskiego, niedługo przed tym, jak został zamordowany. Brzmiało: ?Starałem się żyć tak, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać?.  ?Partyzant Podhala? ? Józef Kuraś napisał kiedyś: ?Walczyliśmy o Orła, teraz o koronę dla Niego. Hasłem naszym: Bóg, Ojczyzna i Honor?. Pięknie ich postawę opisuje jeden z ostatnich grypsów w celi śmierci podpułkownika Łukasza Cieplińskiego ?Pługa?. Napisał do swojego wówczas małego synka: ?Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać. Żegnaj mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję. Ojciec".
              
Do Żołnierzy Niezłomnych, którzy oddali swoje życie, do końca pozostając wiernymi Ojczyźnie zaliczyć możemy także księży, którzy byli kapelanami w oddziałach partyzanckich, dbając o sprawy duchowe żołnierzy. Wielu z nich służby podległe Związkowi Radzieckiemu także złapało, skazując na karę śmierci. Najbardziej znani to jezuita o. Władysław Gurgacz czy ksiądz Stanisław Domański. My jako seminaryjna wspólnota duchacka nie zapominamy o siedmiu ojcach ze Zgromadzenia Ducha Świętego, którzy zostali aresztowani przez Urząd Bezpieczeństwa w 1949 roku. Wśród nich był o. Franciszek Mientki CSSp, który podczas drugiej wojny światowej był m.in. kapelanem w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej oraz uczestnikiem walko o Arnhem. Byli przesłuchiwani w i więzieni w okrutnych warunkach. Na szczęście dane im było przeżyć, mimo kilku lat i nieludzkiego traktowania. Ostatni wyszli z więzienia w 1956 roku. Pobyt w więzieniu odcisnął na nich duże piętno. Pokazuje to wszystko jak w tamtych czasach prześladowano i próbowano zniszczyć ludzi wiernych Bogu i Ojczyźnie. Pamiętajmy o tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny i dali przykład, że hasła: ?Bóg, Honor i Ojczyzna? nie są tylko pustymi słowami.

 

kl. Michał Gołata