Seminarium Duchacze

          Dnia 11 października 2014 roku podczas uroczystej Eucharystii w bydgoskiej katedrze o godz.10:00, której przewodniczył biskup Jan Tyrawa ordynariusz diecezji bydgoskiej, oficjalnie zainaugurowaliśmy nowy rok formacyjny. W homilii ksiądz biskup skierował do nas wiele wartościowych pouczeń, szczególnie kładąc nacisk na uważne słuchanie Słowa Bożego i wprowadzanie go w czyn.

           W tym roku inaugurację przeżywaliśmy w połączeniu z Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej. Po Mszy Świętej udaliśmy się do budynku seminarium bydgoskiego, gdzie miała miejsce druga część uroczystości. Po powitaniu i sprawozdaniach nastąpił najważniejszy moment; alumni I roku, składając uroczystą przysięgę zostali oficjalnie włączeni w szeregi studentów Wyższego Misyjnego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego.  

           Następnie w wielką uwagą wysłuchaliśmy wykładu Formacja przyszłych kapłanów w czasach współczesnych ks. prał. dr Ryszarda Selejdaka z Kongregacji ds. duchowieństwa. Opierając się o nauczanie papieskie ks. prałat przybliżył nam formację początkową kandydatów na kapłanów, zadania formatorów i wiele innych aspektów dotyczących duchowieństwa w Polsce i na świecie.

           W końcowym słowie ojciec prowincjał Dariusz Andrzejewski przywołał słowa papieża Franciszka, które wygłosił do seminarzystów: Bycie księdzem nie jest zawodem, ale pełnym oddania niesieniem ludziom Chrystusa.

 

kl. Rafał Kukliński